International Conference - São Tomé and Principe Sustainable Energy

Back
International Conference - São Tomé and Principe Sustainable Energy
DATE
July 20-21
LOCATION
São Tomé and Príncipe | Online

Programme

TIME ZONE GMT local time São Tomé and Príncipe

1st Day - July 20

08:00     Registration and welcome of participants

 

08:30     Presidencial Visit to the Stands


08:40     Opening Session

                 Carlos Vila Nova – President of the Republic of São Tomé and Príncipe

                 Osvaldo Cravid Viegas Abreu - Minister of Natural Resources and Energy

                 Rui Fernando Sucena do Carmo – Ambassador of Portugal in São Tomé and Príncipe

                 Eric Jan Overvest - United Nations National Coordinator in São Tomé and Príncipe

 

09:20    Introduction - Government Energy Policy in the Framework of Energy Transition 

                Osvaldo Cravid Viegas Abreu - Minister of Natural Resources and Energy

 

09:40    Pannel 1  Energy Sector In São Tomé and Príncipe - Challenges and Opportunities

                 Moderator: Edchilson Cravid - DGRNE                 

                 Celestino da Graça Andrade – General Manager of the Water and Electricity Company

                 Belizardo Neto Assistent of the General Directorate for Natural Resources and Energy (DGRNE

 

                10:45     Questions & Answers


11:00     Coffee Break

 

11:30     Pannel 2 Renewable Energy International Experiences

                 Moderator: Edchilson Cravid - DGRNE  

                 João Correia Bernardo - General Director of Energy and Geology of Portugal

                 Rita Madeira Internacional Energy Agency                 

 

                12:00   Questions & Answers

 

12:15    Pannel 3 Regulatory Framework

                Mê Chinhô Costa Alegre - Legal Adviser

                Vanda Cascão - VdA, Viera de Almeida Law Firm

 

                13:00    Questions & Answers

 

13:15    Lunch Break

 

14:30    Pannel 4 - Renewable Energy Contribution To Promote Climate Resilience And Sustainable Development

               Moderator: Belizardo Neto - DGRNE

               Ana Alice Prazeres - Regional Secretary for the Environment and Sustainable Development of the Príncipe Autonomous Region

               Adelino Castelo David - Blue Economy Consultant

               Sulisa Quaresma - General Directorate of Environment

               Meyer António - Forests and Biodiversity Directorate             

               Dudene Lima - Water National Institute

               Luisélio Pinto - Association for Promotion of Renewable Energies and Sustainable Environment of Sao Tome and Principe (APERAS)

               Carlos Coelho - Greenvolt

 

                 15:45     Questions & Answers

 

16:00     Coffee Break

 

16:30   Pannel 5 - On-Grid Renewable Energy Projects

               Moderador: Belizardo Neto - DGRNE                 

               Christine Duncan – SIDS DOCK

               Dan Grech - GLOBAL OTEC

               Carlos Freitas - Efacec

               Chris Massaro - MAECI

 

                17:30     Questions & Answers

 

17:45    End of the 1st day

 

2nd Day - July 20

08:30    Registration of the participants & Welcome

 

08:45     Pannel 6 - Of-Grid Renewable Energy Projects & Self-Consumption

                 Moderator: Pedro Clemente - ALER

                Belizardo Neto United Nations Development Program

                Ricardo Gomes – Cabo Verde Praia City Council

                Roger Mukala - Horizonte Electricity Technology Services

                Jérôme Deghilage – Rutten NES

                Eduardo Costa – SCIVEN

                Manuel Nazaré – Nhame Beach Hotel

                Adriano Rosamonte – Climatronica

 

                10:30     Questions & Answers

 

10:45   Coffee Break

 

11:15    Pannel 7 Energy Eficiency And Electrical Mobility

              Moderator: Pedro Clemente, ALER     

               Diodotce Lima - General Directorate for Natural Resources and Energy in São Tomé and Príncipe

               António Ramos - Directorate of Land Transport in São Tomé and Príncipe

               Angel Boa Esperança - AERE

               Ana Luísa Guimarães- Sérvulo & Members

               Nuno Moreira - Dourogás

 

                12:15     Questions & Answers

 

12:30     Lunch Break

 

14:00    Pannel 8 - Private Investment Promotion

                Moderator: Luisélio Pinto - APERAS                

                Gabriel Maquengo - Energy Director and Coordinator of the UNIDO project

                Ceutónia Lima Neto African Development Bank

                Adérito Santana - United Nations Development Program

                Arzemiro Prazeres - Trade and Investment Promotion Agency

                Fausto Neves - Global Climate Fund

 

                15:00    Questions & Answers

 

15:15   Pannel 9 - Training And Capacity Building In The Renewable Energy Sector

               Moderador: Aline Castro - Environment General Directorate/ APERAS             

               Filipe Bonfim - São Tomé and Príncipe University             

                Gilson Correia & Edson Mendes– CERMI and Cape Verde Competence Center – 3C

               Claudia López del Prá -  CIEMAT, Espanha              

               Luis Frölén Ribeiro - Polytechnic Institute of Bragança, Portugal

 

                16:00     Questions & Answers

 

16:15   Pannel 10 - Promotion Of Gender Equality And Youth Entrepreneurship

                Moderador: Isabel Cancela de Abreu - ALER                 

               Ernestina Menezes - National Institute for Gender Equality Promotion

               Carlos Boa Morte - CEO CBM Group

               Andrea Eras Almeida– Organização das Nações Unidas para o Desenvolvimento Industrial (UNIDO)

                

                16:45     Questions & Answers


17:00   "Women Sustainable Energy Program" Award Delivery Ceremony

               Moderator: Isabel Cancela de Abreu – ALER

               Mayra Pereira - President of ALER

               Delicia Loloum & Tinita Samba - Women Sustainable Energy Program Candidate

               Pedro Clemente - ALER

 

17:30   Closing Session

               Jorge Bom Jesus - Prime-Minister

               Martin Lugmayr - United Nations Industrial Development Organization (UNIDO)

 

18:00     Cocktail

 

 

ORGANISED BY
ALER
SUPPORTED BY
Ministério das Infraestruturas e Recursos Naturais DGRNE GEF Green Climate Fund UNIDO
PARTNERS
APERAS DGEG Banco Mundial European Investment Bank AFDB UNDP
TOP